Rury kwasoodporne

Rury kwasoodporne – co powinniśmy wiedzieć o materiałach kwasoodpornych?

 

W hurtowniach stali dostępne są materiały odporne na działanie kwasów. Zaliczane się do nich wszystkie kwasy, które posiadają mniejszą moc od kwasu siarkowego. Rury kwasoodporne oraz inne materiały posiadające te właściwości, są bardzo pożądane na rynku. Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj najważniejsze informacje o materiałach kwasoodpornych.

Rury kwasoodporne – rodzaje

Hurtownie stali oferują wiele materiałów kwasoodpornych. W każdej z nich znajdziemy rury kwasoodporne. Jest ich kilka rodzajów. Do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych należą:

Jest to stal austenistyczna. Wykorzystuje się ją w środowisku, które narażone jest na działanie takich substancji jak: chlorek, mocznik, kwasy.

  • Stal nierdzewna ferrytyczna

Posiadają niską zawartość węgla. Odporne są na korozje.

  • Rury nierdzewne martenzytyczne

W swoim składzie posiadają większa zawartość węgla niż materiały kwasoodporne typu 1.4401 oraz 1.4404. Wykorzystuje się je podczas budowania części i podzespołów, które narażone są na ponadprzeciętne ścieranie i wymagają zwiększonej ochrony antykorozyjnej.

Blacha kwasoodporna

Właściwości i zastosowanie materiałów kwasoodpornych

Materiały, takie jak rury kwasoodporne, blachy kwasoodporne czy pręty wykorzystuje się głównie w przemyśle. Najczęściej stosuje się je do:

  • konstrukcji maszyn i pojazdów,
  • produkcji blach,
  • produkcji wkładów,
  • budowy basenów,
  • budowy kotłowni.

Dzięki swoim odpowiednim właściwościom materiały kwasoodporne wykorzystuje się również w przemyśle stoczniowym, rafineryjnym oraz azotowym.

Stal kwasoodporna, dzięki odporności na działanie kwasu siarkowego czy kwasu octowego jest często wykorzystywanym materiałem. Materiały te posiadają również właściwości, które chronią przed działaniem korozji atmosferycznej. Przed zakupem materiałów kwasoodpornych warto poszukać sprawdzonego dostawcę. Każdy taki produkt powinien posiadać wymagane certyfikaty jakości.