Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne. Każdy z nas wybierając się w podróż chce bezpiecznie dotrzeć do celu. Bariery ochronne wykorzystywane są nie tylko na drogach szybkiego ruchu, ale również i na tych mniej ruchliwych. Jaki jest cel ich wykorzystania? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się.
Jakie bariery drogowe montowane są na drogach?
Bariery drogowe montowane są nie tylko przy autostradach, ale również przy mostach albo przejściach dla pieszych. Firmy, które zajmują się sprzedażą oraz montażem barier ochronnych w swojej ofercie posiadają: bariery drogowe, mostowe, autostradowe, energochłonne, stalowe.
Drogowe bariery ochronne – komu mają zapewnić bezpieczeństwo?
Bariery ochronne drogowe montowane są przy drogach, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, w momencie, kiedy wpadną w poślizg czy zderzą się z innym autem. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa również pieszym i rowerzystom. Bariery oddzielają pas pieszych i rowerzystów od pasów, na których poruszają się kierowcy.
Co jeszcze montuje się na drogach, aby zapewnić bezpieczeństwo?
Nie tylko bariery drogowe przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Do innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zaliczymy również:
- pachołki,
- progi zwalniające,
- lustra,
- fale świetlne,
- lampy ostrzegawcze.
Czy wszystkie firmy mogą zajmować się montażem barier ochronnych?
Niestety nie wszystkie firmy posiadają uprawnienia do tego, aby montować bariery ochronne. Firmy, które chcą świadczy tego typu usługi muszą oferować urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, które posiadają niezbędne atesty jakości, w tym przypadku muszą być zgodne z normą EN PN 1317.
Bariery ochronne przyczyniają się zmniejszenia skutków wypadków – zapewniają ochronę. Jednak należy pamiętać, że to kierowca powinien być odpowiedzialny za pokonywanie trasy i to on powinien zachować szczególną ostrożność. Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego tylko minimalizują skutki wypadków, które zaistniały.