Emg Kraków

Badanie EMG – co warto o nim wiedzieć?

Kiedy zmagamy się z różnymi dolegliwościami, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. W zakresie neurologii często wykonuje się badanie EMG. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się na czym polega.

Badanie EMG Kraków – najważniejsze informacje

Badanie EMG to w rozwinięciu elektromiografia. Celem tego badania jest ocena funkcjonowania układu mięśniowego oraz układu nerwowego. Badanie to pozwala nie tylko zlokalizować zmiany patologiczne, ale również określić dynamikę ich rozwoju czy ustalić ich wielkość. EMG stosowane w celu wykrycia dystrofii mięśniowej, stwardnienia bocznego zanikowego, zespołu cieśni nadgarstka, czy rdzeniowego zaniku mięśniowego.

Kiedy zaleca się wykonanie badana?

Z badania EMG powinny skorzystać osoby, które zmagają się z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów obwodowych, a także z nadmiernym napięciem mięśniowym. Do tego badania podchodzą również osoby, które zmagają się z urazami i kontuzjami. Niestety nie każdy może skorzystać z tego typu badania. Przeciwwskazaniem jest posiadanie rozrusznika serca czy elementów metalowych w badanych okolicach ciała.

Neurolog Kraków

Kto zleca to badanie?

Badanie EMG zleca najczęściej neurolog. Nie jest to jedyne badania, na które może zostać skierowany pacjent. Lekarz ten może zlecić wiele innych dodatkowych badań, a do najpopularniejszych z nich zaliczamy: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, elektroencelografię (EEG), tomografię emisyjną (PET-CT) oraz badanie EMG.

Jak wygląda badanie EMG?

Zastanawiasz się, jak wygląda badanie oraz czy jest bolesne? Między kciuk a palec wskazujący wprowadza się elektrodę igłową. Na ręce zaciska się opaskę tak, aby krew nie mogła dopłynąć. Badanie trwa kwadrans. Po tym czasie sprawdza się, czy nie wystąpiły objawy tężyczki.

Badanie EMG zleca neurolog Kraków. Ważne jest wybrać dobrego specjalistę, który poznając nasze objawy zleci kompleksowe i szczegółowe badania.