Plusy i minusy kupna roweru z ramą stalową, aluminiową, karbonową

carbon

Wyróżniamy 3 rodzaje wykonania ram z materiałów takich jak stal, aluminium, karbon. Zacznę od ramy stalowej. Był to materiał który  parę lat temu był najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania ram rowerowych. Plusami takiej ramy jest przede wszystkim niska cena w porównaniu z rama aluminiową czy karbonową. Minusem jest to ,że  taka rama podatna jest na rdzę. Sztywność takiej ramy również pozostawia wiele do życzenia. Wiadomo są firmy które do tej pory wykonują swoje rowery oparte na ramie stalowej ale niestety większość rowerów z rama stalową można zakupić w marketach co już może świadczyć o niskim poziomie wykonania takiej ramy.

Rower z ramą aluminiową w tych czasach jest chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem. Plusem jest niska waga takiej ramy w stosunku do ramy stalowej. Dzięki technice cieniowania ramy możemy uzyskać bardzo niską wagę. Rama ALU jest sztywna, jest to moim zdaniem plus, lecz sporo ludzi uważa, że jazda na takim rowerze jest uciążliwa ponieważ czujemy każdą nierówność na drodze.

Ostatni materiał czyli karbon jest wykorzystywany w rowerach z najwyżej półki cenowej. Zazwyczaj stosowany w rowerach szosowych i rowerach MTB.  Bardzo niska waga oraz sztywność ramy pozwala nam na szybką jazdę bez zbędnej utraty mocy.  Minusem jest na pewno bardzo wysoka cena, oraz podatność na pękanie. Niestety koszty naprawy takiej ramy też nie są małe. Rowery z takimi ramami przeznaczone są raczej dla ludzi z zasobnym portfelem