Bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem

Poruszanie się rowerem to przyjemny i w miarę sprawny sposób transportu. Za pomocą roweru możemy znacznie szybciej przemieszczać się, omijając liczne korki, które tworzą się w centrach miast. Poruszanie się rowerem ułatwiają ścieżki rowerowe, których można dostrzec coraz więcej w miastach, ale także obrzeżach.

Komfort jazdy

Spora część osób dość niechętnie podchodzi do jazdy rowerowej. Wolą poruszać się samochodem, bo praktyczniej i wygodniej, po drodze można zrobić zakupy. Rzeczywiście, istnieje dużo zalet jazdy samochodem, jednak jazda rowerem również odznacza się wieloma plusa. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o istotnym wpływie na organizm, kondycję, samopoczucie. Jazda rowerem angażuje mięśnie do pracy, wysiłku fizycznego, co skutkuje poprawą kondycji oraz sprawności ruchowej. Dostarczanie dużej ilości świeżego powietrza wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie organizmu, mózg się dotlenia, przez co człowiek nie czuje znużenia, zmęczenia. Jazda rowerowa wymaga użycia, zaangażowania do pracy nóg. Nie jest to jednak bardzo ciężkie w momencie, kiedy dobierzemy odpowiedni rower i sprzęt. Czynniki te wpływają na komfort jazdy. Wybór jednośladu powinien być dobrze przemyślany. Musimy wiedzieć, w jakim celu najczęściej będziemy korzystać z roweru, czy będzie służył jako środek transportu, czy też może jako urządzenie do poprawy kondycji, a może jedno i drugie. Podczas kupna, można skorzystać z pomocy fachowca, który specjalizuje się w branży rowerowej.

Komfort jazdy za sprawa doboru odpowiedniego roweru.

Ostrożność i bezpieczeństwo!

Poruszanie się rowerem wymaga od każdego – zarówno kierowcy jednośladu, jak i innych pojazdów poruszających się drogą – zachowania szczególnej ostrożności. Rowerzysta jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich zasad i przepisów Kodeksu Drogowego, jeśli są wyznaczone ścieżki rowerowe, powinien się nimi poruszać. Rower powinien mieć zamontowane oświetlenie z przodu oraz tyłu, odblask oraz sygnał dźwiękowy. Poruszając się po zmroku, należy pamiętać (najlepiej) o założeniu kamizelki odblaskowej, dzięki której osoba na rowerze staje się widoczna dla innych użytkowników drogi znacznie szybciej. Istotny jest też aspekt odpowiednich akcesoriów rowerowych – wygodne, pełne buty, kask ochraniający głowę, okulary na oczy. W sytuacji zagrożenia, wypadku elementy te mogą okazać się bardzo pomocne. Podczas doznania jakiegoś urazu na rowerze, niezbędna jest pierwsza pomoc lub jeśli posiadamy wiedzę chociażby z zakresu szkoleń BHP, możemy sami sobie pomóc, jeśli jest to oczywiście możliwe. Już od kilku lat panuje słynne powiedzenie: “Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”. Stwierdzenie to pasuje również w kontekście rowerzystów.

Kask jako jeden z elemntów bezpieczeństwa.